O PROJEKTU

Predstavitev spletne strani

Spletna stran Spretni prstki je nastala v okviru projektnega dela pri predmetu informacijsko komunikacijske tehnologije v izobraževanju. Ker sva študentki različnih pedagoških področij, sva pri iskanju zamisli za spletno stran poskušali poiskati skupne učne vsebine obeh področij, ki bi jih lahko integrirali v zanimivo interaktivno učno gradivo ter bi ga lahko kasneje uporabljali pri svojem delu v šoli.

Gospodinjstvo je šolski predmet, s katerim se učenci srečajo v 5. razredu osnovne šole. Gre za predmet, ki je zelo raznolik in učitelju omogoča izvajanje širokega izbora vsebin. Kljub pestrosti predmeta, pa se učitelj velikokrat sreča z določenimi težavami in omejitvami pri njegovem izvajanju. Predmet namreč vsebuje veliko praktičnega dela, kar od učitelja zahteva visoko stopnjo odzivnosti ter večkratnega ponavljanja demonstracije.

Spletna stran Spretni prstki učiteljem omogoča, da učencem na atraktiven način približajo vsebine s področja tekstilstva ter osnovne ročne spretnosti, povezane z njim. Učitelj lahko vsebine uporabi tako v fazi obravnavanja nove učne vsebine kot tudi v fazi ponavljanja in utrjevanja znanja. Spletna stran ponuja možnost, da učenci spoznajo vrste tekstila in zanimiva dejstva, povezana s posamezno vrsto tekstila; ob reševanju spletnih kvizov, pa utrjujejo svoje znanje. Učitelj lahko uporabi kvize znotraj različnih oblik dela: frontalno ­– kot skupno ponavljanje in utrjevanje snovi, delo v paru – kot oblika sodelovalnega učenja, ali individualno – kot samostojno utrjevanje učne novi na daljavo. Spletno stran lahko učenci uporabljajo samostojno, saj je pregledna in enostavna za uporabo.

Mentor: asis. dr. Alenka Žerovnik

Bi se rad/a ogledal/a več takih projektov?

 

S klikom si lahko ogledaš izdelke študentov v povezavi z IKT vsebinami.

Z učnim gradivom na spletni strani sva želeli doseči učne cilje, zajete iz učnega načrta:

  • razvijajo pozitivni odnos do predmeta gospodinjstvo,
  • razlikujejo med naravnimi in med umetnimi vlakni,
  • razvrščajo in poimenujejo rastlinska in živalska vlakna ter umetna vlakna iz predelanih snovi,
  • izdelajo praktičen izdelek.

Cilji celotne spletne strani pa so:

  • dostop do učnega gradiva za gospodinjstvo,
  • nudenje zanimivih interaktivnih nalog za ponavljanje in utrjevanje znanja,
  • nudenje videoposnetkov kot pomoč za izdelavo praktičnih izdelkov.

Znotraj projektne naloge sva uporabili več različnih informacijsko komunikacijskih tehnologij. Za pripravo osnutka spletne strani sva uporabili Google Drive dokument, v katerem sva oblikovali osnovne ideje projektnega dela ter v njem zbrali vsebino spletne strani. Vsebine sva uredili v smiselne sklope (vlakna, šivanje, pletenje) ter jih dopolnili z videoposnetki. Interaktivne naloge sva oblikovali v programih Genially ter Wordwall. Obe strani ponujata veliko različnih tipov nalog, hkrati pa učečemu omogočata povratno informacijo. Spletno stran sva oblikovali na spletni platformi Divi, logo strani pa v programu Canva.

Projekt naju je spodbudil k razmišljanju o drugačnem načinu poučevanja ter naju usmerjal k spoznavanju uporabe različnih programov za izdelavo učnih gradiv. Preko projekta sva se prav tako naučili oblikovanja spletne strani ter integriranja vseh potrebnih elementov, ki jih spletna stran potrebuje.